Připravte své tělo na spánek pomocí krátké jógové sekvence

Připravte své tělo na spánek pomocí krátké jógové sekvence

Stává se vám někdy, že se převalujete ze strany na stranu a nemůžete usnout? Všichni moc dobře známe ten pocit, když si konečně lehneme do postele a naše mysl začne pořádně pracovat.

Co tedy naše tělo potřebuje, aby bylo co nejlépe připraveno na spánek a dokázalo si řádně odpočinout? Základem je snížit fyzické napětí, srdeční frekvenci a stresové hormony v našem těle. Takové kombinace docílíte pomocí jednoduché jógové sekvence pohybů, která posílí vztah mezi vaším tělem, dechem a mozkem a uvolní základní části vašeho těla.

Nejedná se o žádné náročné jógové pozice, při kterých byste se zapotili. Naopak, jsou to zklidňující a relaxační cviky, které krásně uvolní vaše tělo. Budete pak méně vystresovaní, usnete mnohem rychleji a bude se vám lépe spát.

Motivace

Udělat si čas před spaním, abychom si zacvičili, je mnohdy takřka nadlidský výkon. Chybí nám motivace, jsme vyčerpaní a pomyšlení na rozbalování cvičební podložky naši nechuť ještě podpoří. Jak si tedy udržet motivaci a vytvořit si nový zdravý zvyk?

Začněte pomalu. Stačí opravdu několik minut a navíc můžete cviky dělat i v pyžamu v posteli.

Pokud máte podložku na cvičení, zkuste si ji už navečer připravit vedle postele. Ze začátku vám to pomůže s motivací a postupem času se na tento čas budete opravdu těšit.

Je opravdu důležité, abychom se naučili dělat si čas sami na sebe a dokázali dobít energii. Dělejte to pro sebe, přistupujte k tomu pozitivně a hlavně se nenuťte.

1. Plný jógový dech

Prvním krokem k harmonizaci mysli a těla je hluboké dýchání, které je velmi důležité pro naše zdraví. Příjemně se usaďte do tureckého sedu, dlaně umístěte na kolena, zavřete oči a vnímejte pouze váš dech.  

  • Zásadně dýchejte nosem. Výdech by měl být přibližně dvakrát delší než nádech. Při nádechu břicho vytlačte vpřed a rozevřete hrudník. Při výdechu se nejprve vrací hrudník a pak břicho. Postupně se pokuste svůj dech prohloubit a zpomalit.
  • Při tomto cvičení by zvuk vašeho dechu měl vycházet z hloubky hrdla, lehkým sevřením dýchací trubice. Je to zvuk jako kdybyste se pokoušeli přes zavřená ústa vyslovit písmeno „H“.

2. Pozice kočky

Další cvik se provádí v pozici kočky. V této pozici si krásně protáhnete svaly, uvolníte záda, prohloubíte dech a podpoříte zažívání. Během všech cvičení se snažte udržet plný j´gový dech.

  • Zaujměte polohu kleku na všech čtyřech. Paže a stehna svírají s podložkou pravý úhel.
  • S dlouhým ustáleným výdechem vtáhněte břicho dovnitř, skloňte hlavu k hrudi a vyhrbte záda. Zejména mezi lopatkami ucítíte příjemné protažení. Následně s hlubokým nádechem prohněte záda, zvedněte hlavu a otevřete přední část hrudníku.
  • Dýchejte volně a nechte svůj obličej uvolněný. Pokud chcete, můžete zavřít oči. Opakujte několikrát za sebou.

3. Pozice psa hlavou dolů

Tato pozice povzbuzuje celé tělo, odstraňuje napětí a pomáhá naši mysl důkladně zrelaxovat.

  • Zatlačte celé dlaně do podložky, propněte paže, otevřete hrudník a uvolňete hlavu. Nohy nechte natažené. Zůstaňte v pozici přibližně minutu a nezapomeňte hluboce dýchat.

4. Pozice dítěte

Zkuste tuto pozici plynule napojit na předchozí pozici psa. Pomalu položte kolena na zem, přeneste spodní část vašeho těla směrem k patám a ruce nechte natažené nebo volně položené vedle vašeho těla.

Tato pozice vám pomůže uvolnit napjaté svaly a má velmi uklidňující účinky. Užijte si ten krásný uvolňující okamžik.